העיניים שלנו, מעבר להיותן המראה החיצונית לנפש הפנימית שלנו, הן איבר מרכזי וחשוב בתפקוד היום יומי שלנו. העיניים מאפשרות לנו לראות את הנופים שנשקפים אל מולנו, לעשות שימוש במחשבים, לצפות בסרטים בבתי הקולנוע ולנהל אורח חיים תקין. ברגע שהעיניים שלנו מתחילות להיפגם, בהתאם גם תפקודן הולך ופוחת, ואז אנחנו עומדים בפני שתי אפשרויות – להמשיך ולאפשר למצב העיניים שלנו להתדרדר עד כדי עיוורון, או לטפל בבעיה. ניתוח קטרקט הוא אחד מהפתרונות הטובים ביותר למיצוב מצב העיניים, וכמו כל הליך רפואי – גם הוא טומן בחובו סיכונים ותופעות לוואי. על מנת להכיר את הנושא קצת יותר לעומק, החלטנו לרכז לכם כאן בהמשך כמה פרטי מידע חשובים בנושא מה הסיכונים בניתוח קטרקט ותופעות הלוואי שלו.

ניתוח קטרקט – מהו?

ניתוח קטרקט הוא ניתוח שנועד לטפל במצב העין, כאשר היא נאלצת להתמודד עם קושי חדש של עדשה עכורה. העדשה העכורה פוגמת באיכות הראייה, ועל כן ניתוח קטרקט בא במטרה להפוך את הפגם הזה לנחלת העבר.

במסגרת ניתוח קטרקט מוחלפת העדשה הפגומה והעכורה בעדשה חדשה ומלאכותית. למעשה, לאחר סיום ניתוח קטרקט בהצלחה, אמור המטופל לחזור לשגרת החיים שלו בצורה מהירה, קלה ונטולת כאבים, כאשר ראייתו הופכת איכותית יותר בן רגע.

התוצאות של ניתוח קטרקט

התוצאות של ניתוח קטרקט הן תוצאות מידיות. להבדיל מכל מיני טיפולים כירורגיים אחרים, אשר דורשים זמני החלמה ארוכים, עצירת השגרה למשך תקופת זמן ארוכה, ובעיקר תוצאות שנגלות לעין רק לאחר תקופה ארוכה – ניתוח קטרקט מאפשר למטופלים ליהנות מתוצאות נהדרות כבר ברגע סיום הניתוח. כמובן שכל זאת תלוי בצורה ישירה ברופא המנתח שמבצע את הניתוח, אך לכל זאת ועוד נגיע בהמשך המאמר.

הסיכונים בניתוח קטרקט

ניתוח קטרקט עלול להוביל, במקרים מסוימים, לכל מיני סיכונים שונים. חשוב לציין שהסיכונים בניתוח קטרקט אמנם קיימים, אבל נדירים המקרים שבהם הם אכן מקבלים תוקף מציאותי. אז ראשית, ניתן להבחין שחלק מהמטופלים סובלים, לאחר ביצוע ניתוח קטרקט, מאובדן של זגוגית העין, פגיעות שונות באישונים, דימומים, פגיעות מסוגים שונים באיזור המעטפת האחורית של עדשת העין ועוד.

סיכונים אלו, במידה והם אכן באים לידי ביטוי במציאות, צריכים להוות מעין נורית אדומה עבור המטופלים. במקרים שבהם המטופלים שמים לב לכך שניתוח קטרקט לא הוביל לתוצאות הרצויות, או שנוספו לו הסיכונים המדוברים – הם צריכים לגשת באופן מידי לרופא המטפל שלהם, על מנת לקבל את הטיפול ההולם לכך.

תופעות הלוואי בניתוח קטרקט

כמו הסיכונים, חשוב להכיר גם את תופעות הלוואי. תופעות הלוואי הן אמנם לא סיכון, אך גם הן עלולות להסתבך ולהוביל לכדי מצבים שמצריכים אבחון וטיפול מידיים. תופעת לוואי מוכרת במיוחד לניתוח קטרקט היא קטרקט משני. מדובר כאן על מצב שבו נוצרת עכירות באיזור האחורי של העדשה של העין, עכירות שגם בה, כמובן, יש לטפל. מדובר על תופעת לוואי נפוצה שניתן לטפל בה בצורה פשוטה ביותר, על ידי טיפול בקרני לייזר.

תופעת לוואי נוספת היא דלקת בעין. בסופו של דבר, מדובר כאן על איבר רגיש שעובר מעין טראומה בזמן ניתוח קטרקט, ועל כן העין עלולה לפתח כל מיני דלקות, שיבואו לידי ביטוי דרך אדמומיות, תחושת גרד ועוד. חשוב לתת לעין להחלים, ובמידה ותופעות הלוואי מתגברות – גם לעדכן את הרופא המטפל.

עוד תופעות לוואי שחשוב להכיר

במקרים שבהם מתקיימת ירידה בראייה, על אף שניתוח קטרקט בוצע ואמור היה לפתור את הבעיה, או שמתרחשת היפרדות של הרשתית – הרופא המנתח צריך לקבל עדכון מידי על מצב העין. מקרים כאלו נחשבים לנדירים יותר ומורכבים יותר, ולכן חשוב לפתור אותם במהירות האפשרית. כמו כל הליך רפואי באשר הוא, ברגע שמתרחשים עיכובים – הטיפול עלול להיות הרבה יותר מסובך, ולא פעם לא להצליח להוביל לתוצאות טובות.

מהסיבות האלו בדיוק, חשוב להיות עם היד על הדופק בכל הנוגע לניתוח קטרקט, גם במקרים שבהם נדמה שהכל עובד כשורה.

צמצום הסיכונים בניתוח קטרקט ותופעות הלוואי

אמנם לא על כל הסיכונים בניתוח קטרקט ותופעות הלוואי יש לנו את היכולת לשלוט, אבל איפה שאנחנו יכולים להעניק התערבות שתטה את כף המאזניים לטובתנו – רצוי לעשות זאת. איך עושים את זה? אתם בוודאי שואלים את עצמכם כעת, והתשובה היא פשוטה – בעזרת רופא מנתח שיודע בדיוק מה הוא עושה.

בחירת הרופא המנתח לניתוח קטרקט היא בחירה לא פחות מגורלית, והיא יכולה להשפיע באופן נחרץ על עתיד הניתוח, על תוצאותיו ועוד. אז איך תוכלו לוודא שאתם בוחרים בצורה נכונה ומיטבית את הרופא המנתח? פשוט מאוד – קיימים כמה וכמה קריטריונים שתצטרכו להקפיד עליהם בזמן הבחירה, והם מפורטים ממש כאן למטה, אז בואו נמשיך.

בחירת הרופא המנתח לניתוח קטרקט לצמצום הסיכונים ותופעות הלוואי

בחירת הרופא המנתח צריכה לשים דגש על מגוון אלמנטים וקריטריונים, שיכולים להבטיח את איכות ומקצועיות הניתוח. הקריטריונים המדוברים מפורטים כדלקמן:

  1. המלצות על הרופא המנתח – ממש כמו שיהיו עוד הרבה אנשים שיבצעו ניתוח קטרקט אחריכם, ככה גם המון אנשים עשו אותו לפניכם. אנשים שיצאו מרוצים מהטיפול שהם קיבלו, בדרך כלל ישמחו לחלוק את המידע הזה עם אנשים נוספים, ויכתבו המלצות ברחבי הרשת. בין אם מדובר על הרשתות החברתיות ובין אם על אתרי האינטרנט השונים, תוכלו למצוא אין ספור המלצות חיוביות או דיס-המלצות שליליות על הרופא המנתח. ככל שתוכלו לאסוף המלצות חיוביות יותר, כך תוכלו לדעת שאתם עולים על דרך המלך עם הרופא המנתח.
  2. וותק וניסיון – מדובר כאן על קריטריון סופר משמעותי, שצריך להיות חלק בלתי נפרד מהבחירה שלכם. בסופו של דבר, אתם רוצים לבחור ברופא שיודע מה הוא עושה, כזה שצבר את הניסיון שלו במשך שנים, ויודע להעניק לכם טיפול מקצועי ואיכותי. בסופו של דבר, אין חכם כבעל ניסיון, והערך המוסף שרופא וותיק יכול להעניק לכם לא יסולא בפז.
  3. יחס אישי ושירות – ניתוח קטרקט הוא אמנם הליך קצר ופשוט באופן יחסי, אבל גם הוא מצריך יחסים טובים מאוד עם הרופא. על מנת שהמטופלים יוכלו להרגיש בנוח, הן בזמן הניתוח והן לקראתו, על מנת שהם ירגישו שהם יכולים לשאול כל שאלה ויקבלו עליה תשובות ענייניות וסבלניות, ועל מנת שכל ההליך יוכל לעבור בתחושות נעימות ורגועות – צריכה להיות כימיה טובה עם הרופא המנתח. את הכימיה הזו ניתן לבדוק עוד בשלבי ההיכרות הראשוניים, אז אל תוותרו עליה.

המלצה על רופא מנתח לביצוע ניתוח קטרקט

ד"ר ירון פינקלמן עומד בראש מרפאה לניתוחי קטרקט, והוא עצמו מתמחה בניתוח המדובר. ד"ר ירון פינקלמן מביא איתו סל אדיר של יתרונות, ועונה על כל הקריטריונים החשובים שציינו כאן למעלה. הוא מעניק לכל מטופל או מטופלת יחס אישי מופלא, טיפול מקצועי ואיכותי, עושה שימוש במגוון עזרים ואביזרים מהמשוכללים והמתקדמים ביותר היום בשוק, ומחזיק בניסיון עשיר שנים גם מטיפולים שנעשו במדינת ישראל וגם מחוצה לה. עם כל אלו, אין ספק שד"ר ירון פינקלמן הוא הבחירה הטובה ביותר עבורכם לניתוח קטרקט.